Ethereum Mining için En İyi Ekran Kartı Önerileri

Ethereum Bitcoin ‘in aksine mining için bilgisayar işlemcisi gücü (CPU) yerine ekran kartı işlemcisi (GPU) kullanmaktadır. Ekran kartına olan taleplerde böylece ciddi bir şekilde artış gösterdi.

Peki Ethereum mining için en iyi ekran kartı hangisi mining yapmayı düşünenler için bilgi verici bir yazı hazırladık.

Ethereum Mining için Ekran Kartı

Hangi Ekran Kartları Ethereum Mining İçin Uygun

Piyasaya son yıllarda çıkan tüm ekran kartları ile Ethereum mining yapılabilir. Ama burada önemli olan nokta mining kazım gücünün ne olacağı.

Sırf fiyatı pahalı ve yeni çıkmış diye bir ekran kartı alırsanız hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Çünkü ekran kartları bilgisayarlarda normal yani oyun, programlama, tasarımsal kullanım için üretilmiştir. Mining işlemi ise başlı başına ayrı bir işlemdir.

Ethereum Mining Üst Seviye Ekran Kartları

Şu an piyasada bulunan en iyi mining ekran kartı AMD tabanlı RX 580 modelidir.

MSI markasının RX modellerinde Gaming X serisi fiyat/performans açısından mining için en iyi ekran kartı denebilir.

Ethereum için ekran kartlarını mutlaka 8 GB olarak almalısınız, zorlaşan mining sisteminde 4 GB ekran kartları tahminen 1 yıl içerisinde mining de kullanılamayacak duruma gelecektir. Bu da tekrar ekran kartı almanıza sebebiyet verir, zarara uğratabilir.

1- MSI RX 580 Gaming X 8 GB

Piyasanın en çok talep gören, en iyi mining gücü üreten dayanıklı, performanslı ekran kartlarından biridir. RX 470 – 480 serisi piyasada kalmadığı için yeni versiyonları RX 570 ve RX 580 ‘ler bayrağı devraldı. RX 570 modeli mining de 470 ‘teki gibi iyi performans vermiyor bundan dolayı onu elediğimizde geriye tek seçenek kalıyor.

MSI RX580 Gaming X

MSI ‘ın RX 580 için iki ürünü var, “Gaming X” iyi derece overclock yapılabilen model diğeri ise bir tık daha alt seviyesi. Karıştıranlar olabileceği için görüntüdeki kırmızı – siyah renkli ürün Ethereum mining için en iyisi. Diğer model düz siyah ekran kartıdır.

MSI RX 580 Gaming X 8 Gb modeli overclock hariç 28-29 Mh/s gibi iyi bir güçle mining yapar. OC ile beraber 31-32 Mh/s değerlerini görmektedir.

Piyasa fiyatı Ethereum fiyatı ile doğru orantılı olarak yükselmektedir. Aşırı bir talep olduğu için piyasada zor bulunuyor.

Ethereum fiyatı 300 dolar bandındayken 1400 TL civarlarından satılan ürün, Eth fiyatı 700-800 dolara çıkması ile artan taleple beraber satıcılar ekran kartı için fiyatı 2000 TL üstüne çekti.

2- Diğer Markaların RX 580 Ekran Kartları

RX 580, AMD tabanlı bir ekran kartıdır. Farklı bilgisayar bileşeni üretici şirketler tarafından üretimi yapılıyor.

Sapphire, Gigabyte, XFX, HIS markalarının da RX 580 serisi ekran kartları bulunmaktadır.

Bulabiliyorsanız mutlaka MSI almanızı öneririz. Eğer MSI markasını bulamıyorsanız üstteki sıralamadaki gibi markaları tercih edebilirsiniz.

Sapphire alacaksanız Nitro X+ SPECI modelini tercih edebilirsiniz. Aynı MSI ‘da olduğu gibi Sapphire ‘de de RX 580 için iki farklı model var. Ethereum mining için ekran kartı alırken aynı markaya ait ekran kartının farklı modellerine dikkat ediniz.

4 thoughts on “Ethereum Mining için En İyi Ekran Kartı Önerileri

 1. Ben his rx580 iceq x2 oc-8gb-gddr5-256bit aldım ancak hasrate 17,5 mh/s den yukarı çıkmıyor nerede yanlış yapıyor olabilirim yardımcı olurmusunuz?

 2. Öncelikli olarak overclock oc işlemlerinden geçirmelisin..
  GPU-Z programını kur ordan yedek rom’u bilgisayara kaydet orjinalı lazım olabilir.
  PolarisBiosEditor ile bu romu aç,sağ alttarafta TIMING MHZ VALUE değerlerini göreceksin 2-1750 value değerini kopyala.. ve devamında 2-1875 ve 2-2000 değerlerine yapıştır bu 3ü aynı olacak şekilde copy paste yapıyorsun.. Daha Sonra SAVE ile romu kaydet…
  Ati_winflash 2.74 sürümünü indir. Yüksek sürümler çalışmıyor sadece bu sürümü yükle..
  Programı açtıktan üst tarafta romlayacağın ekran kartını görebilirsin. RX580 …
  sonra Rom details kısmında sol alttaki buton ile kaydettiğin oc li rom’u seç..Orta kısımda bulunan “PROGRAM” buttonununa bas…..OC işlemin tamamlanmış oldu.
  Atikmdag-patcher Programını yükle.. Çalıştır.. Sağ Tarafta FOUND ile hepsinin sağında ki ibareleri göreceksin… Restore from backup a evet dediğinde yamaları yapmış olacak ve kapatabilirsin.. Bilgisayarı Yeniden başlat…
  Henüz bitmedi…Yeniden açıldıktan sonra bilgisayar, Orjinal kartın oc li mhz değerlerini görebilirsin. Bu yaklaşık olarak 26mhs 27mhs e çıkacaktır. Tabi bunu daha yüksek değerlere çıkaracağız…Bunun için mhs değerlerini değiştirmen gerekli bunun için afterburner kullanabilirsin veya simplemining kullanıyorsan overclocking ayarlarından
  Önerdiğim;
  Core MHz: 1215
  Memory MHz: 2200
  Bu değerler ile şuan Msi RX580 8GB kart ile 30.01MHS değerini almaktayım. bunu 31 veya 32 değerlerine maximumlara da çıkarabilirim, Ancak 1mhs veya 2mhs çok fark etmeyeceği gibi kartların sıcaklıkları 60derecenin üzerine çıkacaktır buda ekstra fan hızını yükseltme veya soğutma sorununu getirecektir. Bu değerler ile 30mhs de 55-61derece sıcaklık normal olup ekstra soğutmaya gerek duymayacak ve sorunsuz bir şekilde 30mhs değerini alabileceksin. Tabi şunuda belirteyim bu değerleri MSİ RX580 8GB de almaktayım. HIS in OC den sonra bu değerleri verebileceğini garanti edemem..
  Core ve Memory mhs leri deneme yanılma ile yaparak en yüksek mhs e ulaşabilirsin.. İyi kazılar dilerim…

 3. hocam elimde 4 adet His rx 580 iceQx2 8gb modeli mevcut bootlama yapmadan 22.5 mh aliyorum acaba yeterli bir değer mi? bootlama yaparsam kartlarım garanti dışı kalır mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir