Ethereum Mining Karlı Bir İş Mi?

Ülkemizde yayılan kripto para furyasının en önde gelen konularından biri de Ethereum mining yani Türkçe olarak Ethereum üretme, kazıma olarak belirtebiliriz.

Ethereum mining ‘e olan talebi anlamak için bu işte kullanılan ekran kartlarının fiyatlarının uçuk seviyelere çıkarak piyasada resmen bulunamaz duruma gelmesini örnek gösterebiliriz. Peki işin aslı Ethereum mining karlı bir iş mi yoksa uzun vadede zarar mı ettirir açık açık belirteceğiz.

Ethereum Mining

Ethereum Mining de Gözden Kaçan Detay: Block Difficulty

Maalesef mining hakkında bilgisi olmayıp ekran kartlarını alıyorsun sonra çalışması ile oturduğun yerden para kazanıyorsun gibi lafları duyup bu işlere girenler yüzünden ekran kartları fiyatları tavan yaptı. Ancak gözden kaçan çok önemli bir detay var.

Ethereum profit calculator (Ethereum gelir hesaplama) sitelerinden mining hash rate ile aylık, yıllık kazanacağı parayı hesaplayanlar büyük bir yanılgı içerisine giriyor.

Bu sitelerin hiçbiri zorlaşma payını hesaba katmıyor ! Zorlaşma payının ingilizcesi block difficulty ‘dir.

Ethereum ‘a olan ilgi yüzünden ekran kartı fiyatları fırladığı gibi block difficulty de otomatik olarak yükselmektedir. Bunu en basit olarak şu şekilde belirtebiliriz; arz-talep dengesini korumak için tüm mining yapılan coinlerde mevcuttur, otomatik olarak aşırı talep olduğunda (mining yapıldığında) işlemler daha da zorlaşmaktadır.

Ethereum Fiyatı Artmadığı Sürece Ethereum Mining de Çöküş Yakın

İşin gerçeğini açıkça belirtmek gerekirse eğer Ethereum fiyatı 1000 dolar seviyelerinde gezmeye devam ederse mining birkaç ay içerisinde getirisi olmayan bir işe dönebilir.

Mining ‘in devam edebilmesi için mutlaka Ethereum ‘un fiyatının en az 1500 dolar üstüne çıkması yada bir hard fork gerçekleştirilip difficulty ‘nin düşürülmesi gerekiyor. Ekim – Kasım 2017 ‘de difficulty zirveye ulaşmış ve hard fork ile zorluk payı düşürülmüştü. Aynı durum tekrar yapılsa bile bu kaç kez daha olabilir sorgulamak gerekiyor.

Bilinçsiz Miningciler Ekran Kartı Fiyatlarını Uçurdu

Bilinçsiz bir şekilde mining işine girenler 2500-3000 TL gibi komik rakamlardan ekran kartı alıyor. Bu fiyattan şu anki Ethereum değeri ile ödediği parayı çıkarması için en az 15 ay çalışması gerekiyor. Tabi ekran kartları 15 ay dayanabilirse.

Mining beraberinde bir çok riski de getiriyor. Ekran kartları her ne kadar garantili olsa da mining de kullanılan kartlar garantiden geri çevriliyor. Yani eğer kart bozulursa verdiğiniz para çöpe gitmiş oluyor.

Lütfen sağdan soldan duyma bilgilerle bu işlere giriş yapmayın, elinizdeki paradan da olmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir