Ledger Nano S Hakkında Sık Sorulanlar

Ledger Nano S online kripto para dünyasında en güvenilir şekilde paranızı saklayabileceğiniz donanımların başında gelir. Hardware wallet (Donanımsal cüzdan) olduğundan online ve software cüzdanlara göre coinlere dışarıdan hiçbir şekilde erişilemez.

Ledger Nano S Cüzdanı

Eğer yüksek miktarlarda Bitcoin, Ethereum veya diğer coinlere sahipseniz mutlaka Ledger Nano S kullanmanız önerilir. Ledger Nano S almayı düşünenler için bilgilendirici bir yazı hazırladık.

Ledger Nano S Nasıl Çalışır

Ledger Nano S gayet basit bir tasarıma ve kullanıma sahip bir cihazdır. USB Bellek görüntüsünde olan cihaz üzerinde bulunan iki adet fiziksel buton ile kontrol edilir. Ledger Nano S üzerinde yapacağınız tüm işlemlerinizi bu botunlar aracılığı ile gerçekleştirmektesiniz.

Cihazın üst kısmında yer alan sol ve sağ butonları kullanarak Ledger Nano S üzerinde bulunan küçük ekranda menüler arasında gezebiliyorsunuz. Bu iki buton cihazı kontrol etmenize yarıyor. Ayrıca iki butona aynı anda bastığınızda işlemi onaylamak anlamına geliyor (Pin kodu girişi, Bitcoin gönderim onayı vb.).

Ledger Nano S Güvenli Mi?

Ledger Nano S ‘in en büyük özelliği zaten güvenlik konusunda donanımsal bir cüzdan olmasıdır. Online cüzdanlara yada bilgisayar üzerinde software wallet dediğimiz yazılımsal cüzdanlara dışardan erişim sağlanabilir.

Bu nasıl olabilir diye soracak olursanız eğer Blockchain.info gibi online bir cüzdan kullanıyorsanız e-mail adresinizin ele geçirilmesi ile cüzdan erişimi sağlanabilir.

Yazılımsal offline cüzdanlarda ise bilgisayar virüsleri, keylogger olarak belirtilen şifre çalma, kullanıcı hareketlerini izleme programları ile tüm bilgiler ele geçirilebilir. Bu durum online cüzdanlarda da yapılabilir.

Coin dünyasında para gönderimleri geri dönüşsüz olduğundan cüzdana erişen bir kişi anında parayı kendi cüzdanına aktarabilir ve bu kişiye ulaşmanız imkansızdır. Tüm aldığınız coinler bir anda uçup gidebilir.

Ledger Nano S ‘te ise cihazı bilgisayarınıza ilk olarak USB girişinden takıyorsunuz. Cihaz takıldıktan sonra aynı cep telefonlarında olduğu gibi PIN kodu sormaktadır. PIN kodu doğru bir şekilde girilmedikten sonra hiçbir şekilde cüzdana erişim sağlanamaz.

Ledger Nano S Kaybolur veya Çalınırsa

Cihazı kaybettiniz veya çaldırdınız diyelim. Endişelenmenize gerek yok. Alan kişi PIN kodunu bilmediği için cüzdana erişim sağlayamaz. Herhangi bir şekilde bilgisayara takarak formatlayamaz, sıfırlayamaz.

Cihazı ilk çalıştırdığınızda size 24 adet ingilizce kelime verir. Bu aslında cüzdanın private-key ‘inin cihaz tarafından özel olarak şifrelenmesidir. Cihazı kaybetmeniz veya çaldırmanız durumunda başka bir Ledger Nano S cihazı alarak kelimeleri o cüzdana girdiğinizde otomatik olarak önceki cüzdan devre dışı kalır ve cüzdanınızı yeni cihaza aktarmış olursunuz.

Unutmayın cihazı ilk açtığınızda size verilen bu 24 kelime en az cihaz kadar önemlidir. Mutlaka iyi bir şekilde sıralaması doğru bir halde saklamalısınız. Cihazın kutu içeriğinde 24 kelimeyi sıralı yazabilaceğiniz bir “Recovery Phase” kağıdı gönderilmektedir.

Ledger Nano S Virüs Girer Mi

Cihaz görüntü olarak bir usb bellek gibi olsa da içeriğinin boyutu blocklar aracılığı ile gönderilen olası virüslere karşı koruma amaçlı düşük tutulmuştur. Bu sayede güvenilirlik en üst düzeye çıkarılmıştır.

Ledger Nano S Kullanıcı Yorumu

Bir Ledger Nano S sahibi olarak ürünü gayet kullanışlı bulduğumuzu söyleyebiliriz. Online cüzdanlarda hangi güvenlik tavsiyelerini uygularsanız uygulayın her zaman bir şekilde dışarıdan erişilebilir.

Ürünü iyi bir şekilde muhafaza ettiğinizde, PIN kodunuzu hiç kimseyle paylaşmadığınızda hiçbir sorun yaşamassınız. Onlarca Bitcoin ‘i yada diğer coinleri güvenilir şekilde Ledger Nano S cüzdanınızda saklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir