Ledger Nano S Kurulumu – İlk Kullanım

Ledger Nano S ‘i üzerinde yer alan iki tuş (buton) ile kontrol ediyorsunuz ve tüm işlemlerinizi bu tuşlar aracılığı ile onaylıyor, gerçekleştiriyorsunuz.

Boyutları normal bir flaş bellek ile hemen hemen aynı şekilde olduğundan kullanımda yabancılık çekmiyorsunuz.

Ledger Nano S

Ledger Nano S Kutu İçeriği

Kutu içeriği olarak;

  • 1 Adet Ledger Nano S,
  • 1 Adet USB,
  • 1 Uzun, 1 Kısa Askı İpi,
  • Recovery Sheet (Kurtarma kelimelerinin yazılacağı kağıt, aşağıda açıklanmıştır.)

Ledger Nano S İlk Kullanım

Ledger Nano S USB üzerinden direkt olarak çalışmaktadır. Eskiden farklı cihazlarda uğraştığımız gibi bilgisayara tanıtma vs. gibi bir işlem yapılmıyor.

Cihazı kullanırken tüm işlemlerinizi tamamen Ledger Nano S ‘in üstünde yer alan sol ve sağdaki iki tuş ile gerçekleştiriyorsunuz. Başta bir alışma süreci olabilir buna ama alıştıktan sonra gerçekten kolay.

Ledger Nano S Kurulumu

Nano S ‘i bilgisayarınıza taktığınızda ilk olarak size yeni bir cihaz kurulumu mu yapmak istediğinizi yoksa daha önce farklı bir cihazınızı kurtarmak mı istediğinizi soruyor.

Daha önce bir Ledger Nano S ‘iniz yoksa ilk cihazınız ise Yeni cihaz kurulumunu seçerek ikinci adıma geçiyorsunuz.

Ledger Nano S Pin Kodu Belirleme

Yeni bir cihaz kurulumu seçtikten sonra ilk olarak sizden bir pin kodu belirlemeniz isteniyor. Pin kodunu cihazın üzerinde bulunan tuşlar aracılığı ile yapıyorsunuz.

Sol tuş bir sayı geriye sağ tuş ise bir sayı ileriye gidiyor. Her iki tuşa aynı anda bastığınızda sonraki pin kodu sayısına geçiyorsunuz.

Ledger Nano S Kurtarma Kelimeleri (Çok Önemli)

Pin kodunuzu belirledikten sonra cihaz ekranı üzerinde size sırayla 24 adet ingilizce kelime veriyor. Bu kelimelerin yazılması için kutu içeriğinde Recovery Sheet bulunuyor. Bunun üzerine yada istediğiniz bir kağıda yazabilirsiniz ancak sıralı olması ve boyut olarak ürün yanında gelen küçük kağıda yazmak daha kolay olacaktır.

Bu kelimeler çok önemli çünkü herhangi bir kaybolma, çalınma durumunda bu kelimeleri kullanarak cihazınızı farklı bir Ledger Nano S ‘e aktaracaksınız. Ayrıca eğer mevcut cihaz üzerinde 3 kere yanlış pin kodu girişi denerseniz cihaz kendini fabrika ayarlarına döndürecek ve yine bu 24 kelimeyi girerek önceki cüzdanınızdaki coinlere erişebileceksiniz.

Hatırlayın cihaz size ilk olarak yeni kurulum mu yoksa farklı cihazı kurtarmak istediğinizi sormuştu. İşte kurtarma durumunda bu 24 kelimeyi yeni alınan Ledger Nano S ‘e giriyorsunuz önceki cihazı işlevsiz duruma getiriyor ve tüm coinlerinize yeni cihaz üstünden ulaşıyorsunuz. Bir nevi kaybolan cihazı yeni cihaza aktarıyorsunuz.

Sıralı şekilde kelimeleri size verdikten sonra size verdiği kelimelerin numarasındaki kelimeyi soruyor. Sizden o numarada hangi kelime olduğunu doğrulamanızı istiyor. Kelimeleri doğru şekilde kayıt altına alıp almadığınızı onaylamak için bunu gerçekeştiriyor. Tüm bu işlevler yine cihaz üzerindeki butonlar ile gerçekleşiyor.

Ledger Nano S ‘i henüz ilk kullanımda dahi üreticilerinin kullanıcı güvenliğini en üst seviyede tuttuğunu görüyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir