Stellar Nedir – Stellar Hakkında Herşey

Stellar aynı Ripple ‘da olduğu gibi bankacılık ve finansal sektörde kullanımı amaçlayan coinlerden biridir. Asıl bilinmesi gerekenlerden biri ise ortaya çıkışı ile ilgili geçmişidir.

Stellar Hakkında Herşey

Stellar ‘ın Ortaya Çıkış Hikayesi

Ripple ‘ın iki kurucusundan biri olan yazılımcı Jed McCaleb ‘in Ripple ‘dan 2014 yılında ayrıldıktan sonra Stellar ‘ı kurmuştur.

İki coin birçok yönden benzerlik taşımakla beraber, kurucusunun bazı konularda Ripple ‘ın diğer üst düzey isimleri ile ters düşmesi sonrası şirketten ayrılarak kendi yolunu çizdiğini belirtmektedir.

Stellar, Ripple ‘dan farklı bir sisteme sahip olsa da genel olarak birbiri ile benzerlik göstermektedir. Ancak önemli noktalarda büyük farklılıklar vardır. Buna aşağıda yer alan farklar başlığında detaylı değineceğiz. Halef selef tanımı Stellar ile Ripple için birbirine uymaktadır.

Stellar Künyesi

Stellar bir ödeme protokolü şeklinde kodlanmıştır. Stellar ağında kullanılan coin adı ise Lumens olarak belirtilir, kullanıcılar birbirine Lumens alıp gönderir.

Stellar Logosu

Kuruluş Yılı: 2014

Kısa Kullanım: XLM

Stellar ile Ripple Arasındaki Farklar

Banka ve finans sektörünü hedefleyen iki coindeki yazılımsal farklar dışında daha büyük bir fark mevcut.

Stellar ile Ripple ‘ı birbirinden ayıran en önemli etken birinin şirket tarafından diğerinin tamamen gönüllüler tarafından geliştirilmesi.

Ripple ağı Amerika Birleşik Devletleri ‘nde yer alan Ripple Labs Inc. Tarafından geliştiriliyor.

Stellar ise tamamen non-profit yani kar amacı gütmeyen bir vakıf olan Stellar Development Foundation tarafından geliştiriliyor.

Stellar ‘ı Destekleyen Şirketler

Stellar şu an dünyanın en büyük bilgisayar şirketlerinden olan IBM tarafından desteklenmektedir.

IBM şirketi, Ekim 2017 yılında Stellar ile global uluslararası ödemelerin daha hızlı gerçekleşmesi için iş birliği halinde olduğunu açıklamıştır.

Stellar ‘a Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

Stellar ‘a yatırım yapmayı düşünenler için aynı Ripple gibi uzun vade de para kazandıracak coinlerden biri olabileceğini söyleyebiliriz.

Finansal sektörde Ripple ile bir rekabete girişeceği kesin olarak görülüyor. Coin piyasasında da gerçek dünyada kullanım ile kendisine bir piyasa yaratacaktır. İleri de Ripple ‘ı geçer mi o net bilinmez ama Ripple ‘ın izinden gideceği kesin.

2018 yılında Stellar ‘ın piyasa değeri açısından ilk 5 ‘e girecek coinlerden biri olmasını bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir